Dodaj do ulubionych Bramka e-mail Ustaw stronę jako startową
Spotkanie z Panem Józefem Roszmanem - twórcą i gawędziarzem ludowym


19 GRUDNIA 2007 ROKU PRZYBYŁ DO NASZEJ SZKOŁY (NA ZAPROSZENIE PANI KRYSTYNY GRĄDZKIEJ) KASZUBSKI TWÓRCA LUDOWY I GAWĘDZIARZ PAN JÓZEF ROSZMAN. PODCZAS SPOTKANIA Z UCZNIAMI OPOWIADAŁ O KASZUBSKICH OBRZĘDACH I ZWYCZAJACH ZWIĄZANYCH Z OBCHODAMI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.
DOWIEDZIELIŚMY SIĘ, ŻE OBYCZAJE ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE NA KASZUBACH - „GWIŻDŻE”, „GWIAZDKA”, „GWIAZDOR” I „PSOTY” - TO KILKA WCIĄŻ ŻYWYCH I PRAKTYKOWANYCH OBYCZAJÓW KASZUBSKICH ZWIĄZANYCH Z BOŻYM NARODZENIEM I NOWYM ROKIEM.
„GWIŻDŻE” TO KILKUOSOBOWA GRUPA PRZEBIERAŃCÓW ODWIEDZAJĄCA DOMOSTWA OD RANA W WIGILIĘ WZBUDZAJĄCA WIELE ŚMIECHU I ZABAWY. WŚRÓD KOLĘDNIKÓW (CHODZĄCYCH Z GWIAZDĄ) BYLI DZIAD Z BABĄ, ŚMIERĆ Z KOSĄ, DIABEŁ - PURTK, SKACZĄCY KOZIOŁ, CYGAN, BOCIAN PODSZCZYPUJĄCY DZIEWCZYNY, NIEDŹWIEDŹ I INNI. ŚPIEWAJĄCYM KOLĘDY PRZEBIERAŃCOM TOWARZYSZYŁ MUZYKANT GRAJĄCY NA AKORDEONIE.
PONADTO USŁYSZELIŚMY, ŻE W WIGILIĘ OD RANA AŻ DO ZMROKU SPRZĄTANO CAŁĄ ZAGRODĘ, UBIERANO CHOINKĘ I SZYKOWANO WIGILIJNY STÓŁ. KIEDYŚ KASZUBSKI ŚWIĄTECZNY OBIAD BYŁ SKROMNY, NAJCZĘŚCIEJ PODAWANO ZUPĘ OWOCOWĄ Z KLUSKAMI, ŚLEDZIE Z ZIEMNIAKAMI ORAZ KAWĘ ZBOŻOWĄ. ZWYCZAJ ŁAMANIA SIĘ OPŁATKIEM BYŁ TU PRAWIE NIEZNANY, CZYNIONO TO JEDYNIE NA DWORACH SZLACHECKICH I W DOMACH BOGATYCH GBURÓW. PO WIECZERZY ŚPIEWANO KOLĘDY I CZEKANO NA GWIAZDKĘ. PREZENTY NA KASZUBACH PRZYNOSIŁ OKUTANY W ODWRÓCONY NA DRUGĄ STRONĘ KOŻUCH I PRZEPASANY SŁOMIANYM PASEM „GWIAZDOR”. ATRYBUTEM TEJ POSTACI BYŁY RÓWNIEŻ – „KORBACZ”, CZYLI RODZAJ BATA, CZAPKA „MUCA” I KALOSZE „SKORZNIE”. GWIAZDOR CHODZIŁ Z DZWONKIEM OD DOMU DO DOMU I OBDAROWYWAŁ DZIECI CUKIERKAMI, ROZDAWAŁ PREZENTY, A CZASAMI KARCIŁ. PO TEJ WIZYCIE GOSPODARZ UDAWAŁ SIĘ DO SADU I OBORY, GDZIE UDERZAŁ W DRZEWKA OWOCOWE SIEKIERĄ, ŻEBY BUDZIŁY SIĘ I DOBRZE OBRODZIŁY, ZWIERZĘTA NATOMIAST KROPIŁ WODĄ SWIĘCONĄ. DOPIERO WTEDY MÓGŁ IŚĆ NA PASTERKĘ.
DODATKOWĄ ATRAKCJĄ SPOTKANIA Z PANEM ROSZMANEM BYŁO PRZYGOTOWANIE PRZEZ NIEGO (WRAZ Z SZÓSTOKLASISTAMI) ŚWIĄTECZNYCH KASZUBSKICH CUKIERKÓW „BONCZI”, KTÓRYMI POCZĘSTOWANO WSZYSTKICH UCZNIÓW I PRACOWNIKÓW SZKOŁY.

SP Łebcz - Spotkanie z Józefem Roszman
SP Łebcz - Spotkanie z Józefem Roszman
SP Łebcz - Spotkanie z Józefem Roszman
SP Łebcz - Spotkanie z Józefem Roszman
SP Łebcz - Spotkanie z Józefem Roszman
SP Łebcz - Spotkanie z Józefem Roszman
SP Łebcz - Spotkanie z Józefem Roszman