Mikołajki

Idzie, idzie święty z długą siwą brodą, a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą. Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci, idą i szukają samych grzecznych dzieci.
W Polsce dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia, jako wspomnienie Świętego Mikołaja biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują drobne upominki, ukryte w bucie lub w innym, specjalnie przygotowanym w tym celu, miejscu.
W naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki w piątek, 5 grudnia. Tego dnia na dzieci z klas I – III czekało wiele atrakcji.
Oto one:
„MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE” Przez cały dzień w bibliotece szkolnej czytano książki o tematyce świątecznej. Wszyscy odwiedzający bibliotekę otrzymali „coś słodkiego” oraz wizerunek Mikołaja - kolorowankę. Warunkiem udziału w zabawie było założenie czapki Mikołaja.
„KONKURS MIKOŁAJKOWY DLA UCZNIÓW KLAS II-III” Dla wszystkich chętnych przygotowano kartki z pytaniami konkursowymi, które można było odebrać w bibliotece dnia 3 grudnia. Po napisaniu odpowiedzi na pytania należało, następnego dnia, wrzucić podpisaną kartkę do skrzynki (w bibliotece). Dnia 5 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Losowano kartki z napisanymi poprawnymi odpowiedziami. Szczęśliwymi zwycięzcami konkursu zostali: Sara Leszczyńska, Hubert Otrombke i Przemek Wyrwał.
Pomysłodawcami i organizatorami tych przedsięwzięć były panie Joanna Turczyn i Dorota Labudda.

    Mikołajkowe pytania konkursowe
  • Gdzie znajduje się siedziba św. Mikołaja?
  • Jakie zwierzęta są w zaprzęgu św. Mikołaja?
  • Kto pomaga św. Mikołajowi w pakowaniu prezentów?
  • W czym św. Mikołaj przynosi prezenty?
  • Co dostają od św. Mikołaja niegrzeczne dzieci?
  • Jaki pojazd ma św. Mikołaj?

MIĘDZYKLASOWY TURNIEJ MIKOŁAJKOWY „EGZAMIN NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”
Zadaniem dzieci, przed przystąpieniem do turnieju było przygotowanie emblematów (kl.Ia - bombki, kl.Ib - prezenty, kl.II -gwiazdki, kl.III – choinki) i przypięcie ich do ubrania.
Impreza rozpoczęła się od przywitania uczniów przez Mikołaja i jego pomocnika (w rolę Mikołaja wcieliła się pani Emilia Brezińska-Lessnau, pomocnikiem była pani Daria Grabowska) i zaproponowania im zdawania egzaminu na pomocników świętego Mikołaja. Zadania, które dzieci miały wykonać, aby zdać egzamin, umieszczone zostały w balonach wiszących na ścianie. Przed przystąpieniem do turnieju wszyscy wzięli udział w rozgrzewce (dzieci słuchając opowiadania wykonywały ćwiczenia i powtarzały ruchy zgodnie z pokazem).
W dalekim, zimowym kraju Laponii, mieszka Święty Mikołaj. Śpi w swoim łóżku. Gdy usłyszy dzwoneczki, wstaje z łóżka, przeciąga się: podnosi jedną rękę w górę , drugą rękę w górę, robi 3 przysiady. Maszeruje w stronę okna i szeroko je otwiera, głęboko oddycha. Wygląda przez okno i sprawdza czy stoją jego renifery. Pozdrawia zwierzęta. Teraz myje się i mocno wyciera ręcznikiem. Ubiera spodnie, wkłada prawy but, lewy but. Ubiera swój czerwony płaszcz i czapkę . Podskakuje z radości. Zarzuca worek z prezentami na plecy i wychodzi z domu. Idzie po głębokim śniegu, wskakuje do sań i gwiżdże na renifery, które ruszają z kopyta.
MIĘDZYKLASOWY TURNIEJ MIKOŁAJKOWY „EGZAMIN NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”
Kolejne zadania turnieju losowali gospodarze klas (przebijali szpileczką balonik z zadaniem), a Mikołaj i jego pomocnik je odczytywali.

KONKURENCJA NR 1 Logiczne myślenie w pracy Mikołaja jest potrzebne, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba sprawiedliwie porozdzielać dzieciom prezenty. Przeczytam wam teraz zadanie na głowy łamanie. W pewnym gospodarstwie na wsi przygotowano zagrodę dla kur i królików. Zwierzęta przebywające w zagrodzie mają razem 5 głów i 14 nóg. Ile jest więc kur?, a ile królików? Możecie pomóc sobie wykonując rysunek. Powodzenia!
KONKURENCJA NR 2 O tym, że Mikołaj musi mieć sprawne ręce nie muszę nikogo przekonywać. W tym zadaniu liczy się dokładność i szybkość. Każda z drużyn otrzyma szablony bombek, które należy bardzo starannie wyciąć i wrzucić do pudełka. Wygrywa ta drużyn, która w ciągu 5 minut wytnie najwięcej bombek. Uwaga!!! Bombki krzywo wycięte nie będą liczone. Udział biorą 3 osoby z klasy.
KONKURENCJA NR 3 Zagramy w zbijaka. Gra będzie się toczyć między następującymi drużynami - klasa I a zagra z klasą I b, klasa II z klasą III. Wychowawca wybiera 5 osób z kasy. Zadaniem każdej drużyny jest zbicie śnieżna piłką jak największej ilości dzieci z przeciwnej drużyny. Nie wolno celować w głowę. W przypadku zbicia śnieżną piłkę otrzymuje ta drużyna która straciła zawodnika. Gra zespołowa trwa 2 minuty. Wygrywa ta drużyna, która zbiła większą ilość dzieci z przeciwnej drużyny.
KONKURENCJA NR 4 Bardzo ważną umiejętnością, którą musi opanować pomocnik świętego Mikołaja jest powożenie zaprzęgiem reniferów. Zadanie to jest niezwykle ważne, ponieważ od tego zależy, czy prezenty dotrą do wszystkich na czas. Jedna osoba siada na macie, trzymając w rękach szarfę z jednej strony. Z drugiej strony chwytają szarfę osoby udające renifery i ciągną zaprzęg do pachołka i z powrotem. Zwycięża ta drużyna, która pierwsza wykona zadanie. W zabawie biorą udział 3 osoby z każdej klasy.
KONKURENCJA NR 5 Dzisiaj każdy z nas czeka na Świętego Mikołaja. Zabawmy się więc w szukanie prawdziwego Mikołaja. Każda drużyna - 3 osoby z klasy - otrzyma kartę, na której znajdują się kolorowe postaci Mikołajów. Wychwyćcie podobieństwa i różnice pomiędzy Mikołajami i odszukajcie właściwego. Pomogą Wam w tym znajdujące się na karcie podpowiedzi. Wygrywa ta drużyna, która odnajdzie prawdziwego Mikołaja.
KONKURENCJA NR 6 Spróbujcie wytężyć umysł, bowiem każda drużyna otrzyma kartkę z zagadkami. Rozwiązanie ustalcie wspólnie w drużynach. Wygrywa ten zespół, który rozwiąże najwięcej zagadek.
KONKURENCJA NR 7 Pomocnik Mikołaja musi wykazać się precyzją, wyobraźnią oraz sprawnym posługiwaniem się klejem. Dlaczego? Mikołaj wiele razy domyśla się jakich prezentów oczekują dzieci, a potem musi je pięknie zapakować, często używając kleju. Wasze zadanie polega na ułożeniu puzzli i naklejeniu ich na arkusz papieru, a następnie ich pokolorowanie. Podczas tej konkurencji pracują 3 osoby. Będziemy oceniali precyzję oraz starannie wykonanie pracy.
KONKURENCJA NR 8 Pomocnik świętego Mikołaja musi nieustannie dbać o kondycję, ćwiczyć nie tylko umysł, ale i ciało. Zwinność, świetna koncentracja podczas wykonywanego zajęcia i umiejętność pracy w bardzo trudnych warunkach, to kolejne bardzo ważne zadanie. Czasem pomocnik musi skorzystać z pomocy innego pomocnika, aby dostarczyć worki z prezentami. Musi więc także umieć pracować z innymi. Dwie osoby z drużyny stojąc naprzeciwko siebie umieszczają balon na wysokości brzucha lub klatki piersiowej. Do rąk zabierają po jednym worku z prezentami i ruszają w stronę pachołków. Wracają do swojej drużyny i przekazują balon oraz worki następnej parze. Udział biorą 3 pary z każdej grupy. Zwycięża ten zespół który pierwszy wykona konkurencję .

Po podliczeniu punktów okazało się, że wszystkie klasy zajęły pierwsze miejsce (zdobyły po 40 punktów). Za zasłużoną i ciężką pracę Mikołaj obdarował dzieci czekoladowymi lizakami i owocowymi sokami. Ponadto każda klasa otrzymała mapę Kaszub Północnych, plan lekcji, puzzle i pocztówkę z krajobrazami Pomorza oraz dyplom.

Fundatorami nagród była szkolna spółdzielnia „Motylek” oraz Nadmorski Park Krajobrazowy we Władysławowie.

Pomysłodawcą i organizatorem turnieju była pani Emilia Brezińska- Lessnau.