Projekty czytelnicze

„Czytam sobie w bibliotece” i „Nasza Mała Biblioteka”.

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2015/2016 uczestniczyliśmy w ogólnopolskim projekcie „Czytam sobie w bibliotece”. Jest to pomysł na promocję czytelnictwa, skierowany do najmłodszych czytelników. W projekcie uczestniczyli uczniowie kl. I – III, którzy należą do Klubu Miłośników Książki.

900 pierwszych bibliotek, które zgłosiły się do Wydawnictwa Egmont za pośrednictwem formularza na stronie www.czytamsobiewbibliotece.pl, otrzymało komplet dziewięciu książek z serii „Czytam sobie” wraz ze scenariuszami do zajęć z dziećmi oraz materiałami promocyjnymi, a także dostęp do filmów instruktażowych. Na podstawie tych materiałów bibliotekarka Joanna Turczyn zorganizowała zajęcia, na których dzieci w twórczy sposób interpretowały literaturę korzystając z takich form wyrazu jak film, animacja, plastyka czy teatr. Efekty tych działań zostały upowszechnione w środowisku szkolnym i bibliotecznym.

Na zakończenie projektu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz teczki z pracami plastycznymi, które uzupełniały podczas warsztatów czytelniczych. Apel podsumowujący projekt odbył się 2 lutego 2016 roku.

Podczas tego apelu dwie uczennice naszej szkoły Jagoda Mudlaf i Wiktoria Drewing otrzymały dyplomy za udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Życie Konsekrowane w oczach dzieci i młodzieży”.

W drugim półroczu bibliotekarka wraz z dziećmi z kółka czytelniczego realizuje ogólnopolski projekt czytelniczy „Nasza Mała Biblioteka”.

Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej czytaniem książek. Organizatorzy i koordynatorzy projektu chcą przekonać dzieci, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Chcą, by do rąk dziecka trafiły książki z najwyższej półki – wartościowe pod względem literackim, ilustracyjnym i edytorskim. Wybór dobrej książki dla młodego odbiorcy nie jest dziś łatwy. Wśród mnóstwa dostępnych w księgarniach tytułów trudno znaleźć te najlepsze. Projekt „Nasza Mała Biblioteka” ma w tym pomóc. W ramach projektu zakupiliśmy do szkolnej biblioteki książki zaproponowane przez Wydawnictwo Ezop. Wydawnictwo wybrało książki uznanych autorów i ilustratorów, uhonorowane nagrodami literackimi, graficznymi i edytorskimi. Każdy uczeń biorący udział w projekcie otrzymał „Łamigłówki Literackie” , które w sposób ciekawy i niebanalny (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżą dzieciom fabułę książek oraz pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawią kulturę krajów biorących udział w projekcie.

    Podsumowując – główne cele projektu „Nasza Mała Biblioteka” to:
  • propagowanie czytania książek wśród dzieci,
  • kształtowanie gustów literackich i plastycznych najmłodszych czytelników,
  • rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci,
  • prezentacja kultury Polski, Litwy i Słowenii,
  • integracja twórców książek trzech europejskich partnerów,
  • nawiązanie nowych kontaktów oraz wzmocnienie komunikacji między osobami i instytucjami przystępującymi do projektu.

W ramach projektu przygotowaliśmy Kącik Czytelniczy. Zdjęcia kącika bibliotekarka Joanna Turczyn przesłała do Wydawnictwa Ezop, organizatora projektu w Polsce. Przesłano również zdjęcia w ramach konkursu Łąka dla dzielnego Bogasia”.Podsumowanie projektu odbyło się 16 czerwca podczas apelu szkolnego. Uczestnicy otrzymali plakietki i pocztówki związane z książkami które czytaliśmy. Na apelu wręczono dyplomy i nagrody książkowe najaktywniejszym czytelnikom:

Kl. I – III – Oliwii Jurczyk – kl. I b i Jagodzie Mudlaf – kl. II b
Kl. IV – VI – Angelice Ellwart – kl. VI