Wycieczka do Wdzydz
i Kościerzyny

Dnia 21 września 2016 r. odbyła się wycieczka do Wdzydz Kiszewskich, której uczestnikami większości były dzieci uczęszczające na zajęcia języka kaszubskiego z klas II-VI.

Zwiedzaliśmy Park Etnograficzny, który położony jest nad jeziorem Gołuń, zabudowany obiektami regionalnej architektury, zajmuje 22 ha. Początki Muzeum sięgają 1906 roku a jego twórcami byli Teodora i Izydor Gulgowscy

Nasza wędrówka wiodła ścieżkami wśród starych chat ze strzechy, urokliwej kapliczki, wiatraka i chłopskich zagród. Poznaliśmy życie starej wsi, chłopskie zajęcia, rzemiosło, które niestety już dzisiaj możemy tylko zobaczyć w skansenach. W szkole wysłuchaliśmy opowieści o tym jak kiedyś uczyli się nasi przodkowie, uczniowie mieli okazję zasiąść w "oślej ławce" i dowiedzieć się jak kiedyś karano dzieci w szkole. Graliśmy także na kaszubskich instrumentach muzycznych, pisaliśmy gęsim piórem oraz klęczeliśmy na grochu.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich pozostawił w nas wiele wspomnień, uczniowie mogli przenieść się w czasie i zobaczyć jak kiedyś żyli ludzie nie mając prądu, urządzeń elektrycznych i przede wszystkim Internetu.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kościerzynie, aby obejrzeć piękny rynek oraz posąg siedzącego na taczce Remusa, który sprzedawał regionalne przewodniki.