Zimowiska w Kawęczynku

W niedzielę 17 lutego 2019r., o godz. 6.00 rano, wyjechaliśmy na siedmiodniową wycieczkę na Roztocze, do miejscowości Kawęczynek koło Szczebrzeszyna. Wycieczka była nagrodą za zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „100 lat Niepodległej Polski” i została sfinansowana w 50% przez Fundację Hotele Polskie Dzieciom, rodziców, sponsorów oraz Spółdzielnię Uczniowską ,, Motylek’’.

Do Kawęczynka dojechaliśmy około godz. 16.00. W pensjonacie czekał już na nas prezes fundacji pan Piotr Zygarski, który przywitał nas bardzo ciepło, omówił zasady naszego pobytu. Następnie czekała na nas smaczna obiadokolacja, a po niej mieliśmy czas wolny w swoich pokojach.

W poniedziałek, po śniadaniu, powitał nas pan przewodnik Janusz Kapecki, który przez kolejne dni prezentował nam atrakcje Roztocza. Pan Janusz pokazywał nam najciekawsze miejsca, przytaczał historię regionu, opowiadał wiele ciekawych legend związanych z pobliskimi miejscowościami. Pierwszym celem naszego wspólnego zwiedzania był Strzebrzeszyn; zwiedzaliśmy pomnik chrząszcza, synagogę, cerkiew, kościół św. Katarzyny, cmentarz żydowski, katolicki, wąwozy lessowe. Była też piesza wycieczka eko ścieżką przez labirynt wąwozów i lasy Roztocza. Widzieliśmy ostoję konika polskiego i Roztoczański Park Narodowy. W muzeum parku obejrzeliśmy film o Roztoczu omawiający budowę geologiczną, faunę i florę tej krainy. Wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę do Zamościa. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie twierdzy zamojskiej, zespołu fortyfikacji i starego miasta. Zwiedziliśmy Rynek Główny i katedrę w stylu gotyckim, manofakturę krówki zamojskiej. W Zamościu mieliśmy czas wolny na zrobienie zakupów. Uczestniczyliśmy w wycieczce objazdowej pętlą Roztocza. Zobaczyliśmy centrum Zwierzyńca, Stawy Echo i kościół na wodzie. Zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie i kapliczki na wodzie, kamieniołomy i basztę widokową w Józefowie. Byliśmy w Muzeum Przyrodniczym, w ptaszarni, w Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej i Muzeum Wieńców Dożynkowych. Następnie udaliśmy się do Rezerwatu Szum, gdzie spacerowaliśmy ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą nad Tanwią, podziwiając wspaniałe widoki. Brzegi rzeki są w wielu miejscach strome, a przeciwległe ich stoki położone bardzo blisko siebie. Dodatkową atrakcję rezerwatu stanowią małe wodospady, na okolicznych polanach widzieliśmy świeżo ścięte drzewa przez bobry.

W ostatnim dniu naszego pobytu w programie była gra terenowa. Ale za nim wyruszyliśmy do lasu odwiedziły nas panie z Roztoczańskiego Parku Narodowego i wyświetliły prezentację, aby dokładniej przybliżyć nam to miejsce w którym byliśmy. Następnie pan przewodnik przeprowadził szkolenie z zakresu posługiwania się kompasem i busolą oraz wyznaczania azymutu. Następnie wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy, a pan Janusz rozdał mapy i omówił typy zadań, z jakimi drużyny spotkają się na trasie. Każda z drużyn miała do pokonania tę samą trasę, wychodziliśmy w teren co 10 minut. Pokonywaliśmy trasę z wielką przyjemnością, podziwiając wspaniałe widoki przyrodzie. Wszystkie drużyny poradziły sobie z zadaniami i odnalazły ukryty skarb. Po dotarciu do pensjonatu czekało na nas jeszcze jedno zadanie należało zbudować z resztek śniegu jak najwyższą wieżę. Następnie na każdego uczestnika czekał drobny upominek. Wieczorem wszyscy zgromadziliśmy się przy pożegnalnym ognisku- pieczenie kiełbasek. Koniec tygodniowej wycieczki nadszedł szybciej, niż się spodziewaliśmy. W sobotę po śniadaniu nadszedł czas na rozdanie dyplomów i pamiątkowe zdjęcie.

Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń, wróciliśmy do Łebcza. Podczas wyjazdu uczniami opiekowali się nauczyciele: Bożena Smerczak i Mirosława Szczypior